Jedeme do krásné Francie

Jak se řekne Francie, každého jako první napadne Eiffelova věž. Správně, ale o té se bavit nebudeme. Tu navštíví každý, kdo sem zavítá. Ani Louver nás dnes nezajímá.
hrad beynac
Normandy American Cemetery and Memorial
Americký hřbitov Normandie je udržovaný a postavený americkou památkovou komisí. Leží na útesu s výhledem na pláž Omaha a kanál La Manche.
Byl postaven na místě dočasného amerického hřbitova sv. Laurenta, který založila americká armáda 1. 6. 1944 jako první americký hřbitov na evropské půdě během druhé světové války.
Vznikl konsolidací 10 dočasných hřbitovů v regionu, které vznikly během operace Overlord a kampaně ve vnitrozemí. Zahrnuje 10 hrobových úseků, pět na každé straně hlavního centra. Je zde 307 hrobů neznámých hrdinů, tři vyznamenaní Medailí cti a čtyři ženy. Každý hrob je opatřený bílým mramorovým náhrobkem, Davidovou hvězdou pro ty, co vyznávali židovskou víru a latinský kříž pro ostatní.
Bayeux War Cemetery
Největší válečný hřbitov ve Francii. Bayeux byl hlavní nemocniční a zásobovací základnou pro Normandii. Bylo sem přivezeno mnoho mrtvých z dočasných pohřebních míst nebo z nemocnic v okolí. Je tu zastoupeno asi 85 pluků a sborů britské armády. 482 mužů, kteří byli zabiti v úterý, 6. 6. 1944. Věk obětí se pohybuje mezi 17 – 58 lety.
Jeskyně Grotte de Massanielle. U jeskyně se zjevila sv. Bernadette. K události došlo 25. 2. 1858. Poutníci jsou ponořeni do fontán a bazénů, jejichž zázračná voda je uzdraví.
rohové věže
Pont Alexandra III.je široký most přes řeku Seinu a slouží jak autům, tak chodcům. Spojuje 8. obvod na pravém břehu a 7. obvod na levém. Nebo chcete-li třídu Champs – Élysées, Grand Palais, Petit Palais a na druhém břehu Invalidovnu.
Nese jméno ruského cara jako výraz rusko-francouźského spojenectví. Základní kámen byl položen 7. října 1896. Této slavnosti se zúčastnil car Mikuláš II. (syn Alexandra III.) a stavba byla dokončena už v roce 1900.
Promenade des Anglais je nejznámější nábřeží v Nice, které dostalo své jméno od anglických patronů, kteří za to zaplatili v roce 1822. Dlouhé je 4 km a můžete se tu prohánět na kole po jízdním pruhu pro cyklisty a bruslaře.  
Něco malého a zajímavého o historii
Princ Louis-Antoine neboli král Ludvík XIX., se do historie zapsal podivnou věcí. Když 2. 8. 1830 abdikoval jeho otec Karel X., Ludvík dostal možnost stát se králem Francie. Jenže, sotva otec abdikoval, přišel jasný vzkaz, aby se Ludvík vzdal trůnu, ve prospěch svého synovce Henriho V. Ludvík byl zaskočený a 20 minut přemýšlel, jestli raději nebude vládnout sám. K vládě se ale nedostal a tak mnozí nevědí, zda ho vůbec mají považovat za jednoho z legitimních panovníků.
Ale i Karel VI. byl zvláštní. Vládl na přelomu 14. – 15. století a vydržel na něm přes 40 let. A to i přesto, že věřil, že jeho tělo je ze skla. Dokonce si nechal ušít speciální oblečení, aby se při případném pádu na zem neroztříštil.
Objevujte krásy Francie, není to jen Eiffelovka nebo Louver, míst, která stojí za vidění, je víc než dost.